akcelerator wiedzy reklama

Wywiad z Izabelą Felcyn – biuroprojektow.pl

W

Czym zajmuje się firma, którą prowadzisz?

Projektujemy wnętrza, budynki, doradzamy klientom na etapie zakupu działki, a także prowadzimy za klientów wszystkie sprawy formalne związane z budową.

W swojej ofercie mamy: projekty budynków jednorodzinnych (w tym adaptacje projektów gotowych i projekty indywidualne). Projektujemy również budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej, jak żłobki i przedszkola, obiekty handlowe, restauracje, gabinety lekarskie itp.

Dla wielu klientów znaczącym ułatwieniem jest to, że prowadzimy za nich sprawy formalne. Zdarza się, że klienci którzy przychodzą na pierwszą rozmowę, nie są świadomi czasu, jaki jest niezbędny na przygotowanie wszelkich formalności – warunki zabudowy, warunki przyłączeniowe do sieci, ewentualne uzgodnienia z konserwatorem, rzeczoznawcami itp. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sama procedura uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia robót w urzędzie. Tu również występujemy w imieniu inwestorów, co przyspiesza cały proces.

Rozszerzyliśmy też zakres swoich usług o projektowanie wnętrz. Poza samą aranżacją wnętrza, czy opracowaniem nowego układu funkcjonalnego, przygotowujemy dla klientów projekty techniczne, np. instalacyjne, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli inwestor chciałby wyburzyć ścianę, jesteśmy w stanie dokonać odpowiedniej oceny technicznej możliwości i przygotować ewentualny projekt. Zależnie od warunków jakie ustalamy na początku współpracy, możemy przygotowywać wizualizacje, kosztorysy, czy też realizować za klienta zakupy i prowadzić nadzór nad robotami. Czy projekt wnętrz musi być drogi – nie. Wszystko zależy od zakresu usługi i formy opracowania. Z każdym z klientów takie warunki ustalane są indywidualnie.

Kiedy to wszystko się zaczęło? Jaki był impuls, do tego, aby pomyśleć o własnej firmie?

Pomysł na firmę zrodził się w mojej głowie jeszcze kiedy pracowałam na etacie. Chciałam się rozwijać, jednak w firmie, w której pracowałam nie miałam na to wystarczających możliwości. Przeszłam tam przez trzy stanowiska i czułam, że utknęłam w „martwym” punkcie swojej kariery zawodowej. Przyszedł mi wówczas do głowy pomysł stworzenia serwisu internetowego, który sprzedawałby gotowe projekty domów wraz pełnym doradztwem dla klientów.

Do odejścia z etatu przygotowałam się finansowo, aby przetrwać pewien okres bez zleceń. Kolejnym krokiem była premiera serwisu internetowego do sprzedaży projektów gotowych, o którym wspomniałam przed chwilą, a który jak się później okazało, zamiast sprzedawać właśnie projekty gotowe, zaczął „przynosić” klientów na prace projektowe. Od tego się zaczęło i tak zostało do dziś. To był kwiecień 2014 roku. W tym roku firma obchodzi swoje 5 lecie. Te 5 lat to również historia rozwoju firmy od jednoosobowej działalności do 10-osobowego zespołu specjalistów.

Działasz w branży, w której przeważają mężczyźni czy to może tylko stereotypy?

W moim biurze zespół jest mieszany. Na budowach, to fakt, przeważają mężczyźni, jednak na studiach związanych z projektowaniem i architekturą, zdecydowanie dominują kobiety. Ma to później swoje odbicie w biurach projektowych, w których również jest więcej kobiet. Dlaczego tak jest? Wydaje mi się, że jako kobiety jesteśmy bardziej wytrwałe w dążeniu do celu. Taka nasza natura, za którą idzie poczucie obowiązkowości i odpowiedzialności. Poza tym, praca na budowie wiąże się z długimi delegacjami, na co kobiety często nie mogą sobie pozwolić.

Projektowanie to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Jakie kompetencje przydają się najbardziej osobie na takim stanowisku?

Odpowiedzialność, wytrwałość i sumienność. Do tego mogłabym jeszcze dodać chęć angażowania się. Wytrwałość, to kluczowa cecha, głównie ze względu na współpracę z różnymi instytucjami. Myślę, że wielu kolegów po fachu się ze mną zgodzi. Są to cechy osobowościowe. Oczywiście każdy architekt czy projektant wnętrz powinien wyróżniać się kreatywnością i zdolnością myślenia przestrzennego. Niestety, w naszym zawodzie bardzo często mamy wiele ograniczników w trakcie projektowania. Pierwszy, to warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – to z tych dokumentów wynika jaki kształt będzie miał docelowy obiekt, jego maksymalna powierzchnia, wysokość, czy kąt nachylenia dachu. Kolejną rzeczą, jest oczywiście budżet lub zdolność kredytowa inwestorów. Wiele osób podejmując temat projektu, nie ma świadomości, jakie są realne koszty zrealizowania swoich marzeń. Innym ogranicznikiem jest również zabudowa już istniejąca na danym terenie. Trudno zlokalizować nowoczesny dom, z nieszablonową bryłą wśród np. budynków w stylu dworkowym. Kontekst ma więc również znaczenie.

Wracając do pytania, to uważam, że nie każdy nadaje się do pracy projektowej.

Ważne jest tutaj unikatowe połączenie kompetencji zawodowych i cech charakteru. Z jednej strony w kontakcie z klientem i urzędami wymagam asertywności, ale jednocześnie miłego i pozytywnego podejścia, a z drugiej strony kompetencji typowo technicznych. Każdy początkujący projektant musi mieć też w sobie pokorę i dużą dozę cierpliwości. Umiejętności twardych można się nauczyć, ale pozostałe cechy które wymieniłam powyżej, według mnie są kluczowe i nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie.

Czy projektowanie to bardziej rzemiosło czy sztuka? A może połączenie jednego i drugiego?

Cały proces projektowania łączy duszę artystów z rzemiosłem. Dobry architekt moim zdaniem, to osoba która potrafi zaprojektować funkcjonalny układ pomieszczeń, stworzyć wizualnie atrakcyjną bryłę i nie zszargać portfela inwestora. Oczywiście wizja architekta jest bardzo ważna, ale zawsze musi ona zostać skonfrontowana z rzeczywistością. Znane mi są przypadki, w których architekci tworzą dla deweloperów koncepcje osiedli, na podstawie których deweloper kupuje grunt, a na etapie projektowania, okazuje się, że jednak trzeba zdjąć jedno czy dwa piętra, co znacząco obniża rentowność inwestycji.

Poza tym, to co stworzy architekt, musi być możliwe do wykonania, bardzo często we wskazanym budżecie. Tu pojawia się ten moment, kiedy wchodzi się w rzemiosło. Pierwsze koncepcje architekta, analizowane są przez konstruktora, instalatorów i pozostałych branżystów. Praca projektowa jest pracą zespołową i wymaga ona również umiejętności koordynowania przyjmowanych w projektach rozwiązań.

Najlepszym efektem prac projektowych jest więc budynek, który zgodny będzie z wizją inwestora, architekta i pozostałych projektantów oraz zmieści się w zakładanym budżecie. Jako przykład podam tu jeden z projektów który realizowaliśmy, na potrzeby Powiatu Nakielskiego. Inwestorom zależało, aby stary budynek szkoły w Paterku ponownie przywrócić do życia i wykorzystać go na potrzeby Centrum Akceptacji i Aktywizacji Społecznej. W pierwszym przetargu przedstawiono trzy różne koncepcje na przebudowę i rozbudowę tego budynku. Muszę przyznać, że jedna z prac konkurencyjnych do naszej była bardzo dobra, ale moim zdaniem – zbyt odważna. Ostatecznie przetarg wygraliśmy, budynek jest w trakcie realizacji. Komisja oceniająca prace jednogłośnie wybrała nasz projekt. Wiedzieliśmy że udało nam się połączyć tradycyjny istniejący budynek z nowoczesną bryłą. Poniżej kilka wizualizacji i zdjęć z budowy.

Jakie trendy dominują obecnie w budownictwie jednorodzinnym?

Biorąc pod uwagę klientów indywidualnych, to jednak o wyborze rozwiązań które stosujemy w projektach decyduje głównie cena. To ona odpowiada decyzjom w kwestii przyszłego kształtu i wyglądu domu. Często spotykamy się z klientami, którzy mają swój styl. Wygląd domu jest wówczas odbiciem ich gustów, przyzwyczajeń.

Poza tym, standardem staje się budownictwo energooszczędne i pasywne. Takie konstrukcje charakteryzuje prosta, zwarta bryła. Inwestorzy coraz świadomiej wybierają rozwiązania które chcą mieć zastosowane w swoich domach.

Jeśli chodzi o wnętrza – różnie. Jest grono klientów, którzy chcą żyć wygodnie i nie wydać majątku na aranżację, więc dla nich dalej sprawdza się styl skandynawski który znany jest wszystkim od kilku ostatnich lat. Meblowy potentat natomiast ma w swojej obecnej ofercie wnętrza pełne przeróżnych bibelotów, dekoracji, w różnej kolorystyce, co pozwoli zachwycić tzw. maksymalistów. Są osoby, które lubią styl glamuor, a jeszcze inni chcą łączyć klasykę z loftowymi lub rustykalnymi wnętrzami.

Każdy inwestor ma więc różne potrzeby, a my staramy się zawsze doradzać tak, żeby przyjąć rozwiązania które będą spełniały ich oczekiwania.

Jacy klienci najczęściej korzystają z Twoich usług? (klienci indywidualni, firmy?) ‘co budują’?

Dla klientów indywidualnych realizujemy najczęściej adaptacje projektów gotowych i projekty indywidualne budynków jednorodzinnych. Każdy więc, kto planuję budowę, a znalazł projekt gotowy w katalogu czy Internecie, przed jego zakupem, powinien zgłosić się do biura projektowego celem jego weryfikacji pod względem obowiązujących przepisów. Osoby które nie znajdują rozwiązania w postaci projektu gotowego, decydują się na projekty indywidualne.

Oprócz projektów nowych budynków, zajmujemy się również rozbudowami, przebudowami, nadbudowami itp.

Kolejną grupą klientów, są deweloperzy lub osoby prywatne, inwestujące w budownictwo. Dla nich opracowujemy analizy chłonności terenu, czyli weryfikujemy co i w jakim kształcie można na danej działce zrealizować. Jeśli dany klient działkę zakupi, wówczas prowadzimy dalsze prace projektowe. W niektórych przypadkach tworzymy również projekty dla podniesienia wartości działki przy jej sprzedaży.

Kolejną grupą klientów są jednostki samorządów terytorialnych. Dla nich najczęściej realizowane są projekty budynków użyteczności publicznej.

Obsługujemy również firmy, różnych wielkości – np. jeśli chcieliby zrealizować budowę hali czy kolejnego magazynu lub budynku biurowego.

Zdarza się też, że inwestorzy mają już lokal, który chcą doprowadzić do zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami bądź zmienić jego przeznaczenie.

Dla wspólnot mieszkaniowych realizujemy np. inwentaryzacje na potrzeby uporządkowania ksiąg wieczystych.

Zakres usług jest obszerny, więc grono klientów również.

Jakimi projektami z Bydgoszczy i okolic możesz się pochwalić? Co projektowałaś?

Jednym z ostatnio zamkniętych tematów, jest projekt budynku pływalni w Koronowie. Obiekt projektowany jest przy szkole przy ul. Poniatowskiego. Trudne warunki gruntowe wymagały tu wzmożonych nakładów przy projekcie konstrukcji. W bryle budynku zaprojektowano basen, kręgielnie i gabinety lekarskie.

Z budynków, które realizowaliśmy dla klienta indywidualnego, możemy pochwalić się obiektem zlokalizowanym w Bydgoszczy, który przeszedł całkowitą modernizację. Istniejący budynek (biała elewacja) został  przebudowany całkowicie wewnątrz, i rozbudowany o nowe segmenty funkcjonalne. Mamy tu więc połączenie tradycyjnej, wiejskiej zabudowy z dziś bardzo popularnymi „nowoczesnymi stodołami”. Całość stanowi spójną pod względem funkcjonalnym i architektonicznym bryłę.

W ostatnim czasie, wzięcie mają również żłobki i przedszkola – głównie z uwagi na możliwość pozyskania finansowania na ich działalność. Obecnie zakończyliśmy projekt żłobka przy ul. Obrońców Bydgoszczy dla Wyższej Szkoły Gospodarki, który ma być otwarty jeszcze w tym roku.

Kolejną grupą tematyczną jest gastronomia – zrealizowaliśmy projekty m.in. baru Alcatraz, przy ul. Magdzińskiego oraz we współpracy z zewnętrzną firmą – Shrimp House przy ul. Gdańskiej 22 w Bydgoszczy.

Co daje największą satysfakcję w pracy projektanta, a co jest najtrudniejsze?

Satysfakcję daje nam to, kiedy wiemy, że budynek został zrealizowany i jest w całości spójny z projektem. Wiemy, że pozostaje po nas ślad, i to na wiele kolejnych lat.

Bardzo miło jest nam, kiedy klienci dzwonią i dziękują za współpracę oraz polecają nas dalej. Czasem przynoszą nam słodycze, kwiaty czy butelkę wina. To są momenty, w których wszyscy się uśmiechamy. Zawsze kiedy klient dzwoni z podziękowaniem lub z pochwałą dla konkretnego pracownika, informuję o tym cały zespół. To nas zawsze dobrze nastraja.

Co jest trudne…. Wiele rzeczy, głównie formalności, ale zdecydowanie wolimy myśleć o pozytywnych aspektach naszej pracy.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u projektanta? Czy krążą w Twojej branży jakieś mity, które warto byłoby rozwiać?

Przed pierwszą wizytą u projektanta warto więc w miarę precyzyjnie określić, co jest naszym priorytetem, jakie są nasze preferencje dotyczące przyszłej inwestycji. Na podstawie konkretnych informacji łatwiej w rozmowie dojść do porozumienia, a i sama współpraca przebiega sprawniej. Warto również w czasie pierwszej wizyty przedstawić listę swoich oczekiwań dotyczących takich kwestii jak liczba kondygnacji, pokoi oraz innych pomieszczeń użytkowych. Jeśli przykładowo w domu ma być również gabinet, w którym będą przyjmowani interesanci, taka informacja będzie dla projektanta niezwykle istotna. Dobrze jest również odpowiedzieć sobie na pytanie ile osób, również w dłuższej perspektywie ma zamieszkać w domu. Zawsze należy uwzględnić plany dotyczące powiększenia rodziny. Z kolei w sytuacji, gdy ma z nami zamieszkać starszy członek rodziny dobrze jest pomyśleć o pewnych udogodnieniach dla niego.

Warto również wiedzieć, że cała procedura trwa. Zatwierdzenie projektu następuje w drodze decyzji urzędowej, a przed jej wydaniem urzędnicy sprawdzają, czy: projekt budowlany jest kompletny i zawiera wymagane opinie, uzgodnienia, pozwolenia, informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz zaświadczenia o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego. Dodatkowo sprawdzane jest czy projekt budowlany jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku planu miejscowego. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tego, czy projekt zagospodarowania działki jest zgodny z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi. Także, jak widać, cała procedura jest dosyć skomplikowana, dlatego warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy robią to na co dzień.

Opowiedz co nieco o nowej usłudze, którą chcesz wprowadzić na rynek, tj., projektowaniu wnętrz. Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Projektujemy wnętrza już od jakiegoś czasu, natomiast naszą główną działalnością są projekty budowlane. Staram się jednak, aby zleceń na projektowanie wnętrz było więcej. Projektant wnętrz kreuje, planuje oraz urządza przestrzeń w taki sposób, aby była ona estetyczna, funkcjonalna i spójna a także odpowiadała wymaganiom klienta. Zakres usług realizowanych przez projektanta wnętrz zależy od ustaleń i oczekiwań klienta.

Tworzymy opracowania w formie dokumentacji technicznej, fotorealistyczne wizualizacje, oferujemy pomoc przy zakupie materiałów i oferujemy pomoc przy realizacji wykończenia mieszkania – nadzór autorski. Współpraca zaczyna się od rozmowy z klientem, ustalenia jego potrzeb i oczekiwań. Następnie przygotowuję indywidualną ofertę, w której skład wchodzi zakres wykonywanych usług oraz sama wycena projektu. Po akceptacji oferty zaczyna się dalsza współpraca. W zależności od przyjętego zakresu usług dzieli się ona zazwyczaj na cztery etapy.

Pierwszy etap to zebranie informacji na temat projektowanej przestrzeni – inwentaryzacja wnętrza, dokumentacja fotograficzna, rozmowa z klientem dotycząca jego oczekiwań oraz preferencji w odniesieniu do projektowanej przestrzeni. Następnie omawiamy budżet inwestycji i standard wykończenia wnętrz.

Kolejnym etapem jest projekt koncepcyjny. Przygotowujemy moodboard – kolaż ze zdjęciami, przedstawiający propozycje stylu i charakter wnętrz, motywy przewodnie, materiały wykończeniowe, kolorystykę.

Następnie opracowujemy koncepcję układu funkcjonalnego w formie rzutów. Rzuty uwzględniają rozmieszczenie mebli i sprzętów oraz
rozwiązania niestandardowe. Po zaakceptowaniu rozwiązań, przygotowujemy szczegółowy projekt umeblowania. Dodatkowo dobieramy odpowiednie materiały wykończeniowe – od podłogi przez drzwi wewnętrzne, po oświetlenie, kolory ścian, płytki do łazienki, ceramikę łazienkową, fronty, kolory mebli, elementów dekoracyjnych jak plakaty itd. Kolejnym etapem jest opracowanie wizualizacji wnętrz. Ich stopień uszczegółowienia również ustalamy z Inwestorami.

Następnie opracowujemy dokumentację wykonawczą. Są to projekty techniczne, z rzutami, szczegółowymi kładami ścian, rysunkami instalacyjnymi, projektami mebli itp. To opracowanie stanowi podstawę działania dla wykonawcy. Szczegółowy zakres również ustalamy z Inwestorami.

Następne etapy, to oferta dla tych klientów, którzy mają mało czasu lub po prostu nie chcą się zajmować remontem. Za nich realizujemy zakupy, koordynujemy to z ekipą remontową. I ostatnim elementem jest nadzór autorski, czyli weryfikujemy jakość prac i ich zgodność z projektem.

W ciągu kilku lat istnienia firmy zbudowałaś kilkuosobowy zespół, którego jesteś szefową. Jak tego dokonałaś? Co według Ciebie jest najważniejsze w roli szefa?

Kluczowym czynnikiem są ludzie. W moim zespole są zarówno doświadczeni projektanci z wieloletnim stażem, jak i młodzi asystenci. W każdym zespole bywają spięcia, ale u nas szybko nauczyliśmy się je rozładowywać. Mam też w zespole osoby, które odbywały u mnie praktykę studencką, i pracują do dziś.

Zawsze chętnie przyjmujemy praktykantów – na różnych szczeblach edukacji – zarówno studentów (najczęściej uczelnie z Bydgoszczy, Gdańska, Poznania) jak i uczniów bydgoskiej budowlanki. Osobiście uważam że praktyki, staże i odpowiednie przeszkolenie pracownika, mają kluczowe znaczenie dla przyszłych pracodawców. W mojej pracowni praktykanci nie są od „parzenia kawy”. Już od pierwszego dnia mogą oni uczestniczyć w realnych projektach, mierzyć się z konkretnymi przypadkami. To ogromny zastrzyk wiedzy i motywacji do przyszłej pracy. Studenci którzy chcą na praktykach się czegoś nauczyć, u nas mają taką możliwość. Uczestniczą w procesie projektowania, sami też często mają możliwość zaprojektowania czegoś pod nadzorem doświadczonych projektantów.

Jeśli chodzi o mój zespół, to myślę, że najważniejsza jest rozmowa. Od tego wszystko się zaczyna. To buduje atmosferę wzajemnej pomocy oraz odpowiedzialności za projekt, za wynik firmy. W mojej firmie nastawiamy się na zasady tzw. otwartej komunikacji. Jeśli pracownicy nie rozmawialiby ze sobą i ze mną, nie znaliby wzajemnych potrzeb i oczekiwań, prowadziłoby to do szeregu negatywnych zjawisk. Lubimy się, to chyba jest najważniejsze.

Co chciałabyś jeszcze zaprojektować?

Myślę, że ciekawym wyzwaniem dla zespołu byłby wysokościowiec (przypis red. według definicji zawartej w polskim prawie budowlanym budynek o wysokości większej niż 25 metrów to budynek wysoki, natomiast większy niż 55 metrów to wysokościowiec) w centrum któregoś z miast.

Ciekawymi projektami może być również sztuka użytkowa lub architektura pozbawiona funkcji, która znalazłaby swoją lokalizację w tkance miasta.

Innymi projektami mogłyby być np. osiedla budynków pasywnych czy domów zero energetycznych.

Mamy mnóstwo zrealizowanych projektów, ale wierzę że jeszcze wiele ciekawych realizacji przed nami.

O autorze

Patryk Piłat

Akcelerator Wiedzy to miejsce rozwoju dla firm z sektora MMŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). To szkolenia, warsztaty, konsultacje, projekty oraz programy rozwojowe.
Dołącz ze swoją firmą do nas już dziś. Naładują ją wartościową wiedzą i przyspiesz jej rozwój. Jak w akceleratorze.

Dodaj komentarz

O Akceleratorze Wiedzy

Akcelerator Wiedzy

To miejsce rozwoju dla firm z sektora MMŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). To szkolenia, warsztaty, konsultacje, projekty oraz programy rozwojowe.
Dołącz ze swoją firmą do nas już dziś. Naładują ją wartościową wiedzą i przyspiesz jej rozwój. Jak w akceleratorze.

Kategorie wiedzy

Szybki kontakt

Znajdziesz nas: